Quote by European Newcomers of the 2019-20 Season

European basketball players that will make their debut in Division I in the 2019-20 season (freshmen, JUCO transfers, etc).

 

103 players – Europe: 46 – HS and Prep School: 40 – JUCO: 17

 

Nationality

10 – Great Britain

9 – Netherlands

8 – Spain

7 – France, Serbia

5 – Croatia, Germany, Greece, Italy

4 – Lithuania

3 – Belgium, Denmark, Finland, Ireland, Sweden

2 – Bosnia and Herzegovina, Czech Republic, Israel, Latvia, Montenegro, Norway, Russia, Turkey

1 – Estonia, Georgia, Iceland, Kosovo, Poland, Portugal, Ukraine

Player Pos. Height Country School Previous School / Team
ACUNZO Mattia SF 6-8 Italy Toledo Kennedy Catholic
ADAMU Amin SG 6-4 Great Britain Montana State Casper College
ADOMAVIČIUS Arnas PG 6-4 Lithuania UNC Greensboro Žalgiris Kaunas
ALDAMA Santi PF 6-11 Spain Loyola (MD) Canterbury School
APPELGREN David C 7-1 Sweden Wofford Laramie County
ARLAUSKAS Martynas SF 6-7 Lithuania Gonzaga Žalgiris Kaunas
AYESA Miguel SG 6-5 Spain William & Mary NTSI
BALOGUN Tariq PF 6-9 Great Britain Eastern Kentucky Miller School of Albemarle
BARIŠIĆ Luka PF 6-9 Croatia UTSA Highland CC
BELO Jubrile PF 6-9 Great Britain Montana State Lamar CC
BEŠOVIĆ Admir
C 7-0 Bosnia and Herzegovina Arkansas Little Rock Santa Fe College
BILAU Josaphat PF 6-10 France Wichita State SPIRE
BINELLI Thomas PF 6-8 Italy Eastern Michigan Monroe College
BOSMANS-VERDONK Benjamin SF 6-7 Belgium Illinois BC Oostende
CAMARA Toumani SF 6-6 Belgium Georgia Chaminade-Madonna
CARRALERO Jesús PF 6-7 Spain Campbell Link Year Prep
CHACHASHVILI Gabriel PF 6-10 Israel FGCU GBA
CHOUGKAZ Nikos PF 6-10 Greece Northwestern State Panionios
CHOUGKAZ Robert PF 6-9 Greece Northwestern State Peristeri
COLEMAN Noel PG 6-1 Belgium San Diego Sunrise Christian
ČUBRILO Vito
SG 6-5 Croatia Northeastern Cedevita Zagreb
CZUMBEL Erik PG 6-2 Italy UTSA Pallacanestro Trapani
DIDENKO David PF 6-8 Russia Georgia Tech Palm Beach State
DIKE Golden PF 6-8 Spain Loyola (MD) Real Madrid
ÐURIŠIĆ Pavle
C 6-10 Montenegro Austin Peay Hoosac
EDWARDS Jesse C 6-11 Netherlands Syracuse IMG Academy
ELAME Nicolas PG 6-3 France UT Arlington Bella Vista
EMANGA Quirin SF 6-5 Germany Northeastern MHP Riesen Ludwigsburg
ENARUNA Tristan SF 6-8 Netherlands Kansas Wasatch
EVBUOMWAN Tosan
SF 6-6 Great Britain Princeton Newcastle
EVTIMOV Nicholas PF 6-7 France / US Western Carolina Greensboro Day School
FERNÁNDEZ Borja PF 6-7 Spain Montata State FC Barcelona
FERREIRA Hugo PG 6-1 Portugal Cleveland State SC Vasco da Gama
FLEUTE Finn PF 6-9 Germany Montana State Paderborn Baskets
FREESE-VILIEN Emil C 6-10 Denmark Valparaiso Værløse Basket
GEHRKE Oliver PF 6-7 Sweden UC Davis Jämtland Basket
GJERDE Mikal SF 6-6 Norway San Diego Woodstock Academy
GRANTSAAN Lagio PF 6-7 Netherlands Morgan State Northwest College
GÜLTEKIN Yavuz SF 6-8 Turkey  Texas A&M Bishop Walsh
HAUGE Mikkel SG 6-4 Denmark Seattle Værløse
HEAPHY Cian PG 6-3 Ireland Howard Neptune BC
HENRY-McCALLA Kayne SF 6-7 Great Britain Jacksonville State Northwest Florida State
HERMANOVSKIS Rainers SG 6-4 Latvia William & Mary BK Jēkabpils
HJÁLMARSSON Hákon PG 6-2 Iceland Binghamton ÍR Reykjavík
IGIEHON Aidan PF 6-10 Ireland Louisville LWA
IHNEN Isaiah SF 6-9 Germany Minnesota IBA München
JAKŠIĆ Luka PF 6-8 Croatia / US Presbyterian Furtah Prep
JANKOVIĆ Oton PF 6-10 Croatia Vanderbilt Montverde
JANTUNEN Mikael PF 6-9 Finland Utah HBA
JEANNE-ROSE Allan SF 6-6 France Fairfield SJP II Catholic
JENKINS Sean SG 6-3 Ireland Presbyterian Spartanburg
KAPITI Dardan C 6-9 Kosovo Florida Atlantic The Rock
KARAISKOS Dimitris C 6-11 Greece Old Dominion Promitheas Patras
KARWOWSKI Jakub C 7-2 Poland Utah State North Platte CC
KAUFMANIS Edgars SG 6-4 Latvia Texas A&M-CC North Platte CC
KITENGE Hosana C 6-7 Great Britain Coastal Carolina Charnwood
KLONARAS Dimitris SG 6-6 Greece California PAOK
KOPRIVICA Balša C 7-1 Serbia Florida State Montverde
KRISTENSEN David PF 6-10 Denmark Davidson Aarhus
KUKIĆ Jakov C 6-10 Croatia UCSB La Lumiere
LEYTE Bas PF 6-10 Netherlands UNC Greensboro New Hampton
LORANGE Sigurd PG 5-11 Norway Valparaiso Gimle BBK
MAIDE Marten SG 6-3 Estonia Liberty Carmel Christian
MANNION Niccolò PG 6-3 Italy / US Arizona Pinnacle
MARKOVETSKYY Volodymyr
C 7-1 Ukraine Washington State Žalgiris Kaunas
MAST Rienk PF 6-9 Netherlands Bradley Donar
MAZIASHVILI Luka PG 6-2 Georgia UMass Lowell BC Olimpi Tbilisi
MILADINOVIĆ Goran C 6-11 Montenegro Marshall Hoosac
MILLING Kane SG 6-4 France / US Nevada Limoges
MORRICE Harry C 6-11 Great Britain NC A&T Beckley Prep
NADOLNY Clarence PG 6-4 France Texas Tech Scotland Campus
NEKIĆ Lazar PF 6-11 Serbia Loyola Marymount Tri-City Christian
OKROS Mate SG 6-5 Great Britain Drexel Myerscough
OUEDRAOGO Yvan PF 6-9 France Nebraska CFBB
PINSKUS Dovydas SF 6-7 Lithuania Seattle Sunrise Christian
POST Quinten C 7-0 Netherlands Mississippi State Lokomotive Bernau
RADAKOVIĆ Veljko PF 6-9 Serbia Maine Lee Academy
ROBINSON-NKAMHOUA Olivier PF 6-8 Finland Tennessee Bishop Walsh
ROESSINK Hidde PF 6-10 Netherlands Oklahoma State Dreamfield Dolphins
ROUB Martin C 6-10 Czech Republic Jacksonville State Western Nebraska
SANDY Ciaran SF 6-7 Great Britain Holy Cross Avon Old Farms
ŠARENAC Marko SF 6-7 Serbia Marshall Hoosac
SARVAN Kenan PF 6-9 Netherlands Coppin State Bishop Sullivan
SCARIOLO Alessandro PG 6-2 Spain Manhattan Unicaja Malaga
ŠERTOVIĆ Eman SG 6-4 Bosnia and Herzegovina UT Martin Bella Vista
SISOHO Sigu PG 6-3 Spain Loyola Marymount GBA
SOTIRIOU Aris PF 6-8 Greece Texas A&M-CC Panathinaikos
STEFANOVIĆ Ilija PF 6-10 Serbia Longwood Eastern Florida State
ŠTULIĆ Jovan
SG 6-5 Serbia Arkansas Little Rock Seacrest
STÜMER Peter SG 6-6 Sweden Maine Alviks
TAHVANAINEN Ville SG 6-4 Finland Bradley HBA
THIEMANN Lars C 7-0 Germany California Bayer Leverkusen
TORDOFF Zion PF 6-8 Great Britain Marist Casper College
TURGUT Ata PF 6-9 Turkey Maine TED Ankara
URBONAVIČIUS Gertautas
PF 6-7 Lithuania North Dakota Cardinal Gibbons HS
VAN EYCK Dylan PF 6-9 Netherlands Iona NE Oklahoma A&M
VILA Eric * PF 6-11 Spain UTEP Northwest Florida State
WAGNER Franz SF 6-7 Germany Michigan Alba Berlin
WELSCH Marek PG 5-11 Czech Republic Jacksonville State GBA
WOLDETENSAE Tomas SG 6-5 Italy Virginia Indian Hills CC
ZAKHAROV Pavel C 6-10 Russia Gonzaga Montverde
ZELENBABA Jovan SG 6-5 Israel Northwestern State Combine Academy
ŽIVANOVIĆ Lazar
SF 6-6 Serbia Loyola Marymount Crvena Zvezda

* Has already been in D-I (Texas A&M, Fresno State)